15 Mart 2012 Perşembe

Dekopaj kabartma tekniği - Decoupage relief technique


Bu hamur kabartma tekniği ile yapılan bir kutu. Ben de ilk kez gördüm, sadece resimledim ve ne ne yapıldığını anlamaya çalıştım. Anladığım kadarıyla da sizle paylaşıyorum... Bunu yapanların izniyle tabii...

This is a box that was done with the dough relief technique. It's the first time I saw it done, I only took the pictures and tried to understand what was done. What I understood I'm sharing... Of course with the permission of the people who did this.

Ön aşamalar:
 • İstenilen kutu yeşile boyandı.
 • Hamur hazırlandı: Buğday nişastası ve çiçek tutkalı beraberce yoğurularak, istenilen kıvama geldiğinde naylon bir poşete konularak saklandı.
Preliminary stages:
 • The desired box was painted green.
 • Some dough was prepared: Wheat starch and flower glue were molded together. When it came to the desired thickness it was put in a plastik bag and preserved.

Aşağıdaki resimde görülen yeşil boyalı kutunun üzerine bu stencil uygulandı...


This stencil was applied to the green stained box that you will see in the picture ....
Dekope edilecek bir resim seçildi. Resimin istenen kısmı makasla kesildi. Arkasına dekopaj tutkalı sürülerek kutunun üzerine dikkatle yapıştırıldı. Hava kabarcığı kalmaması için kuru ve temiz bir bezle silindi. 

A decoupage picture was choosen and the desired part was cut out. It was glued on the box with the help of decoupage glue and rubbed with a clean cloth so that there wasn't any air bubbles left inside.Hazırlanan hamur oklava yardımıyla istenilen incelikte açıldı.
Aynı resimden çekilen 2. fotkopinin kabartılmak istenen kısımları dikkatle kesildi ve arkalarına dekopaj tutkalı sürülerek hamurun üzerine yerleştirildi.

The dough was rolled out to the desired thickness.
The parts that will be embossed was cut out from a second copy of the same picture. Decoupage glue was spread on the back and it was located the dough.Hamurun üzerine yerleştirilmiş olan parçanın etrafından dikkatlice kesildi.

The parts that were located on the dough were cut out with care..Kesilen parçaların yerleşeceği yerlere dekopaj tutkalı sürüldü.

Decoupage glue was spread on the parts on the box that these cut out parts will go.
Ve kesilen parça dikkatlice yerine yerleştirildi.

And the cut parts were carefully positioned in place.Hamurun taşan kısımları bir bıçak yardımı düzeltildi.

The parts of the dough that came out, were fixed with the help of a knife.Bütün parçalar yerleştikten sonra üzerlerine dekopaj tutkalı sürülerek kurumaya bırakıldı.

After all the parts were finished decoupage glue was spread on the top and it was left to dry.


Ellerinize sağlık, pek şirin bir kutu oldu.

Nice work, it turned out to be a very cute box.5 yorum:

 1. öğretici harika bir çalışma renkler de çok şirin kızlar da

  YanıtlaSil
 2. çook teşekkürler yaa allah sizden razı olsun! sayfalarca araştırdım hiçbir yerde hamurun malzemesini bulamamıştım

  YanıtlaSil
 3. gerçekten faydalı oldu

  YanıtlaSil
 4. ne zamandır arıyordum yabancı sitelerede amafarklı bir sistem ama wideolu daha iyi çok sağ olun..

  YanıtlaSil